.

Ana Sayfa / Satın Al (yakında) / Dekoratif Taşlar / Nedir ? / Forum / +Taş Ekle / +Makale Ekle / +Firma Ekle / Firmalar / Reklam

Burcunuza uygun
Taşları mı aradınız ?

Aradığınız Taşı Bulun

Bizi Facebook'tan Takip Edebilirsiniz

En Değerli Taş


Yeryüzündeki en değerli taş Hacerü'l Esved taşıdır. Kabe'nin güneydoğu köşesinde, yerden bir buçuk metre yükseklikte bulunan, hafif kırmızı ve sarı damlacıkları olan, otuz santimetre çapında, oldukça parlak, siyah bir taştır. Esli türkçede hacer; taş, esved; siyah anlamına gelmektedir. Hac'da Kabe'nin etrafında dönmeye tavaf denir. Tavafa Hacerü'l Esved taşından başlamak ve bitirmek Hac'ın sünnetidir.

Hacerü'l Esved'in tarihi, Hz . İbrahim ve oğlu İsmail (a.s.) tarafından inşa edilen yeryüzünün ilk mabedi olan Kabe'nin tarihiyle paralellik gösterir. Allah (c.c.) Hz. İbrahim'e insanların ibadet edecekleri bir mescit yapmasını emrettiğinde, Hz. İbrahim ve oğlu İsmail, Kabe'nin temellerini atarlar.

Tarihi kaynaklar Hacerü'l Esved'in de buraya Hz. İbrahim tarafından koyulduğunu kaydeder. Taşın nereden ve nasıl geldiği hususunda çeşitli inançlar ve anlatımlar vardır, ancak kesin bir bilgi yoktur.

Mekke'nin yakınında olan Ebu Kubeys dağlarından getirildiğine dair inancın yanında, Nesai bir hadis-i şerifte Hz. Pemgamber'in "Hacerü'l Esved Cennettir" buyurduğunu nakleder.

Yorumlar


İlgnizi Çekebilecek Yazılar


Anahtar Kelimeler: En Değerli Taş